očkování, ceník a preventabilní nemoce

 


OČKOVÁNÍ

Princip spočívá v aktivní imunizací organizmu. Vakcinace zajistí kontakt s malým množstvím patogenů (živé, oslabené, mrtvé bakterie/viry, nebo jen části jejich těl), které náš organizmus zpracuje, zlikviduje, naučí se rozpoznat „slabiny“ nepřítele a „vyškolí“ buňky zodpovědné za imunitu, aby v případě opravdové nákazy byly všechny připravené a mohly rychle jednat. Moderní mRNA vakcíny obsahují jen návod na tvorbu konkrétní bílkoviny (např. část stěny mikroorganizmu), která je vyrobena našimi buňkami, a posléze jako cizorodá imunitním systémem zpracována a zlikvidována. 

Každé očkování je výzva pro imunitu (školení, aktivace, jakýsi povolávací rozkaz). Každý organizmus reaguje jinak, typicky vidíme únavu, zarudnutí a bolest v místě vpichu, mohou se objevit i zvýšená tělesná teplota, či horečka. Někdo je zcela bez potíží. Po aplikaci vakcíny si dopřejte klid, dostatek spánku a tekutin, nezatěžujte organizmus sportem, saunou, či alkoholem. V případě potíží postupujte standardně, jak jste zvyklí, při teplotě a bolesti lze užít např. paracetamol a ibuprofen, horké a oteklé místo chladit zábaly, nebo lokálními gely s nesteroidními analgetiky.

Po očkování existuje malé riziko alergické reakce (1 případ ze 100 000, vyrážka, dýchací potíže), nebo velmi vzácně život ohrožující reakce anafylaktická (1 případ z milionu), proto po aplikaci je nutná krátká observace (pozorování) v čekárně. Ordinace je vybavena léky pro zvládnutí akutní reakce, personál je pravidelně školen v první pomoci (povinně), případná alergie se hlásí do národního registru. Mýty o očkování si můžete přečíst zde. 

Očkování proti tetanu je v ČR povinné pro všechny, za odmítnutí vakcíny hrozí pokuta ve výši až 5000,-Kč. Lze zjistit hladinu protilátek, která může revakcinaci oddálit, nicméně tento postup není doporučován a pojišťovna toto vyšetření nehradí.

Ostatní vakcíny jsou dobrovolné, některým skupinám obyvatel je proplácí stát, jiní dostanou příspěvek ze své pojišťovny. 

Na žádost vystavujeme mezinárodní očkovací průkaz, standardní průkaz a administrace očkování je zdarma.


CENÍK VAKCÍN

TETAVAX, VAXTETA (tetanus)

zdarma

ADACEL, BOOSTRIX (tetanus, záškrt, dávivý kašel) – doporučujeme budoucím rodičům, prarodičům, zdravotníkům, učitelům, pěstounům, ošetřovatelům a pod. 

1030,-

VAXIGRIP Tetra, INFLUVAC Tetra (chřipka 21/22)

570,-/zdarma

PREVENAR  (13 kmenů pneumokoků)

1810,-/zdarma

PNEUMOVAX (23 kmenů pneumokoků)

910,-/zdarma

FSME IMMUN, ENCEPUR (klíšťová encefalitida)

1110,-

TWINRIX (žloutenka typu A, B)

2020,-

HAVRIX (žloutenka typu A)

1590,-

ENGERIX (žloutenka typu B)

1060,-

COMIRNATY, SPIKEVAX, JANSSEN (coronavirus SARS-Cov-19)

zdarma


TETANUS je nevyléčitelné a smrtelné onemocnění, které se u nás již nevyskytuje díky povinnému očkování v dětství, u dospělých se přeočkovává po 10-15 letech (interval až 20 let je přípustný u mladých lidí do věku 40 let), u lidí nad 60 let věku vždy po 10 letech. V případě poranění (clostridium difficile vstupuje do těla porušenou kůží) se očkuje vždy, pokud poslední vakcína byla aplikována před více než 5 lety, a to co nejdříve po úrazu. V případě propadlého intervalu očkování je nutné zajistit pasivní imunizaci (tetanicky anatoxin), k dispozici na traumatologii. Datum „tetanovky“ Vám rádi nalepíme na kartičku pojištěnce, samozřejmě zdarma. 

ZÁŠKRT (diftérie) a DÁVIVÝ KAŠEL (pertuse), jsou nemoci nebezpečné hlavně pro velmi malé děti, které ohrožuje na životě velmi ošklivou smrtí (udušením). Povinné očkování je chrání až od určitého věku, proto se doporučuje očkovat těhotné ženy a to v 26. až 31. týdnu těhotenství, pokud nebyly očkovány v posledním roce proti tetanu (vakcína je pouze kombinovaná). Alternativou je tzv. „cocoon strategy“, kdy se očkují všichni dospělí kolem miminka, protože ve většině případů je zdrojem nákazy člen rodiny.

PNEUMOKOKY jsou bakterie  vyvolávající řadu infekcí dýchacích cest, od rýmy, přes zánět dutin, středního ucha, průdušek, až po zápal plic. Očkování je doporučeno dospělým v rodinách s malými dětmi a seniory, pacientům s nemocemi dýchacích cest a středouší, ale především křehkým seniorům, kde tvoří pneumonie 3. nejčastější příčinu úmrtí. Pojišťovna hradí pacientům  od 65 let a pacientům bez sleziny. Vyžadováno před umístněním do domovů pro seniory.

CHŘIPKA je virové onemocnění přenášené kapénkami s různorodým klinickým obrazem: od asymptomatického průběhu, přes horečnaté onemocnění s bolestmi kloubů a svalů, až po sepsi s multiorgánovým selháním. Nebezpečná je pro děti a seniory, hlavně zánětem srdce, zápalem plic, patologickým srážením krve s následkem ochrnutí, nebo srdečního selhání, v nemocnici končí asi 1% lidí, z nichž asi třetina nakonec zemře. Očkování hradí pojišťovna lidem od 65 let, nebo pacientům s rizikovými faktory (vysoký tlak, cukrovka, obezita, nemoci srdce a plic, chybějící slezina). Je doporučeno u těhotných, pokud vychází těhotenství do chřipkové sezóny. Očkujeme od října do prosince, sezóna je vždy v mrznoucích měsících roku. 

COVID je onemocnění způsobené SARS-Cov19 virem, přenos je kapénkami. Projevuje se podobně jako chřipka (od žádných projevů až po multiorgánové selhání), riziko roste s věkem, s komorbiditami, nebo v těhotenství. Očkování je doporučeno všem, vzhledem k masivnímu šíření a vysoké úmrtnosti (2,2 ze 100). Zatím je toto očkování zdarma. Více o aktuální léčbě zde.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA je virový zánět mozku přenášený klíšťaty. Vyskytuje se vzácně, nicméně jeho průběh je devastující a následky invalidizující. Očkuje se 3 dávkami, první dvě mají být podány před sezónou klíšťat (březen-říjen, kdy teploty dosahují alespoň 5°C), přeočkování je po 5 letech, resp. po 3 (první přeočkování a pak po 60. roce věku).  

ŽLOUTENKY jsou virové nemoci jater. Kromě rizika ohrožení života při vzplanutí nemoci (záleží na mnoha faktorech, jak organizmus zareaguje, nebezpečné je zejména těhotenství, nebo souběh s jinou infekcí) je nebezpečná vazivová přestavba jater (cirhóza, cca po 20 letech od nákazy), jaterní selhání a riziko vzniku rakoviny jater. V současnosti jsou očkovány všechny děti a zdravotníci, hasiči, policie, popeláři, pacienti bez sleziny a v dialyzačním programu. 

Prosíme pacienty aby dodržovali čas objednání. Vaše online objednávky, rezervace a lhůty prohlídek, včetně správy receptů a očkování sledujte zde (pouze pro pacienty s registrovaným e-mailem).

Žádost o registraci – kontaktní formulář

 

pondělí

úterý

středa

čtvrtek

pátek

Akutní pacienti

11:00 – 18:00

08:00 – 14:00

12:00 – 18:00

08:00 – 14:00

08:00 – 13:00

po, st, čt: 12:00-14:00,
út, pá: 08:00-10:00

Telefon:
311 670 390

 

Email:
sestra@kollmed.cz